top of page

27 stycznia 2014 r., członkowie największej w historii delegacji Knesset'u (Parlamentu Izraelskiego) wraz z Ocalałymi z Holokaustu zebrali się na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. To historyczne Zgromadzenie poświęcone kwestii zwalczania antysemityzmu było częścią oficjalnych obchodów organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodową Radę Oświęcimską pod honorowym patronatem Prezydenta Polski - Bronisława Komorowskiego.

 

Wydarzenie to miało miejsce w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, święta ku uczczeniu pamięci 6 milionów Żydów pomordowanych w czasie Holokaustu. W tym roku dzień ten również zbiegł się z 69. rocznicą wyzwolenia obozu Oświęcim-Brzezinka przez wojska sojusznicze w 1945 r.

 

Izraelska delegacja składała się z 60 członków Knesetu, którym przewodził przewodniczący parlamentu Yuli Edelstein. Każdemu członkowi Knesetu towarzyszył jeden ocalony z Holokaustu. Poza tym, w skład izraelskiej delegacji weszli wysocy rangą przedstawiciele Sił Obronnych Izraela, naczelny rabin Izraela oraz przedstawiciele różnych grup studenckich. Tym samym w tym dniu przeszłość spotkała się z przyszłością.

 

Do symbolicznego przesłania niesionego przez izraelską delegację, mówiącego o tym, że antysemityzm to nie tylko problem Izraela, ale całego świata, przyłączy się duża liczba działaczy i parlamentarzystów z całego świata, w tym ponadpartyjna grupa ważnych polityków z amerykańskiego Kongresu.

 

Przewodniczący Knesetu Yuli Edelstein zaznaczył, że ceremonia ta ma główne cele: podkreślić znaczenie upamiętniania Holokaustu i zagłady w obozie Oświęcim-Brzezinka, a także „zaangażowanie się w dialog z osobistościami z całego świata, na temat działań, które należy podjąć, by nic podobnego nie wydarzyło się w przyszłości w żadnym miejscu na świecie, szczególnie w odniesieniu do Żydów”.

 

Edelstein dodał: „Antysemityzm, zwłaszcza w Europie, osiągnął poziom niespotykany od czasów Holokaustu”. Podkreślając „palącą potrzebę” walki ze światowym antysemityzmem, ostrzegł: „nie wolno czekać aż pociągi znów ruszą do Auschwitz-Birkenau”.

 

Organizatorem wydarzenia i osobą stojącą za całym przedsięwzięciem jest Jonny Daniels, obywatel Izraela, założyciel i dyrektor organizacji non-profit „From the Depths”, działającej na rzecz upamiętnienia Holokaustu i „łączenia przeszłości Żydów z ich przyszłością”.

 

Daniels mówi: „w Izraelu co godzinę umiera co najmniej jeden ocalały z Holokaustu. Zbliża się moment, gdy nie będzie już nikogo, kto mógłby zdać bezpośrednią relację z tego, co się wydarzyło. Jesteśmy wszyscy odpowiedzialni – nie tylko Żydzi i obywatele Izraela, ale cała ludzkość – za czerpanie nauki z historii, za słuchanie ocalonych i zrozumienie tej tragedii, by nigdy więcej się ona nie powtórzyła.”

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU w 2014 r.

bottom of page